Popularność Internetu z roku na rok rośnie. Zmienia się również sposób w jaki korzystamy z sieci. Jeszcze piętnaście lat temu robiliśmy to używając komputerów, później również tabletów. Obecnie większość użytkowników sieci otwiera przeglądarkę z ekranu swojego smartfona. W związku z tym istnieje potrzeba tworzenia stron internetowych, które będą dostosowane do rozdzielczości ekranu. Nie zawsze tworzenie strony mobilnej jest dobrym rozwiązaniem, gdyż generuje dodatkowe koszty, znacznie lepiej zdecydować się na responsywne strony www.
Warto wiedzieć, że responsywna strona www nie ma nic wspólnego ze stroną mobilną, poza faktem, że obydwie mogą być wyświetlane na smartfonie. Jednak projektowanie responsywnych stron internetowych opiera się na stworzeniu odpowiedniego layoutu, dzięki któremu strona będzie czytelna pod względem graficznym na każdym urządzeniu od smartfona, przez tablet aż na laptopie kończąc. Skalowanie responsywnej strony gwarantuje, że będzie dostosowana do rozdzielczości ekranu.
W zależności od urządzenia na którym wyświetla się strona www elementy mają inny układ. Poszczególne bloki mogą wyświetlać się obok siebie lub jeden pod drugim. Menu strony na duże urządzenia jest w pełni widoczne, na urządzenia średnie jest bardziej kompaktowe z kolei na komórki zazwyczaj jest schowane w formie hamburgera i pokazuje się po tapnięciu w ekran.
Zdjęcia powinny być tak zakodowane aby ich szerokość dostosowywała się do szerokości ekranu.
Tworzenie responsywnej strony www sprawia, że jest ona wygodniejsza dla użytkownika. Znacznie łatwiej można się po niej poruszać, to znaczy nawigacja dostosowana jest do potrzeb. Taka strona prezentuje się bardziej profesjonalnie i nowocześnie. Rekomendowana jest zarówno dla sklepów internetowych, blogów, jak i stron będących wizytówkami działalności danej firmy. W końcu wizerunek w sieci ma teraz ogromne znaczenie. Strona ma jeden adres url na wszystkich nośnikach. Ponadto jest również wspólny panel CMS do edytowania treści. Nagłówki i stopki są odpowiednio rozmieszczone i czytelne. Tworząc responsywną stronę www wyraźnie oszczędzamy. Nie musimy bowiem tworzyć dwóch witryn - jednej rozpoczynającej się od "m.", a drugiej z klasyczną domeną. Oczywiście każda z nich musi być wykonana od początku do końca, co sprawia, że jest to nie tylko kosztowniejszy, ale również dłuższy proces.
Strony responsywne a pozycjonowanie w Google
Co bardzo istotne wybór strony responsywnej ma wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Zatem, jeśli chce się witrynie przedsiębiorstwa zapewnić jak najwyższe miejsce na liście wyszukiwania, to trzeba stworzyć wersję uniwersalną na wszystkie nośniki. Takie strony są lepiej oceniane przez Google, zatem automatycznie stosowanie nowej technologii jest doceniane przez Google i strona znajduje się wyżej niż te, które są przestarzałe i nie mają właściwego wsparcia technicznego. Na sukces w każdej branży wpływ ma klikalność, a im strona popularniejsza, tym zwiększa się liczna odwiedzin, a co za tym idzie firma zyskuje. Któż z nas nie denerwował się, kiedy na ekranie smartfona pojawiała się strona w klasycznej wersji, którą stale trzeba było przesuwać, aby dojść do interesującego fragmentu. W przypadku dostosowywania rozdzielczości nie ma takiej potrzeby.
Warto wiedzieć, że stronę responsywną warto tworzyć od podstaw, gdyż zmiany na obecnej stronie mogą nie wystarczyć. Trzeba zająć się całą szatą graficzną, aby dostosowana była do współczesnych realiów i ekranów smartfonów, z których korzysta ponad 40% wszystkich użytkowników sieci, a doliczając do tego tych którzy korzystają jednocześnie z komputera i laptopa, to nawet powyżej 70%. Nie można nie respektować prawa większości do wygody przeglądania witryn, dlatego zainwestowanie w taką stronę świetnie się sprawdzi. Choć RWD pojawiło się już w 2010 roku, to stale staje się coraz chętniej wybieranym sposobem tworzenia witryn www.