Każdego dnia przeglądamy dziesiątki, a nawet setki stron internetowych. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywane są wszelkie dane, które na stronie się znajdują. Otóż, aby strona internetowa mogła działać, jej treść musi być umieszczona na komputerze z dostępem do Internetu. Komputer ten nosi nazwę serwera i działa on nieprzerwanie, w dzień i w nocy. Jeśli serwer ulegnie jakiejś awarii, strona na nim postawiona także nie będzie działać. Dlatego tak ważne jest, by wybrać hosting bezawaryjny, godny zaufania, bo każde wejście na stronę np. sklepu internetowego, które skończy się porażką, bo strona nie będzie mogła zostać wczytana, jest odstraszaniem potencjalnych klientów.
Bezpieczeństwo stron www na serwerze
Oczywiście, tak jak każdy komputer, tak i serwer może ulec awarii. Aby w jej wyniku nie utracić danych strony internetowej, która się na nim znajduje, konieczne jest tworzenie kopii zapasowych. Kopia zapasowa to nic innego niż pobrany plik zawierający wszystkie treści, zdjęcia, teksty, pliki konfiguracyjne, pliki html, czyli wszystko to, co odpowiada za aktualny wygląd strony i jej zawartość. Większość firm oferujących hostingi stron internetowych czy sklepów, jak np. Prestashop oferuje dostęp do kopii zapasowych. Kopii powinno być kilka, bo nawet jeżeli umieścimy kopię całej strony na serwerze, to w razie jego awarii utracimy i stronę i całą kopię, więc cala nasza praca pójdzie na marne. Bezpieczeństwo strony www na serwerze dotyczy nie tylko kopii zapasowych, ale także ostrożności. Strony internetowe powinny być tworzone w taki sposób, by wrażliwe pliki i dane nie mogły dostać się w ręce osoby trzeciej.
Hosting stron www
Wykupienie hostingu to zwykle ostatni etap tworzenia strony internetowej. Kiedy zaprojektujemy już jej wygląd, zakupimy domenę, pozostaje jedynie zarezerwować jej miejsce w sieci. Temu właśnie służy hosting. Serwery pracują nieprzerwanie przez całą dobę, niezależnie od pogody, mamy więc pewność, że strona będzie działać cały czas. Wybierając hosting warto zwrócić uwagę na tzw. uptime czyli deklarowany czas bezawaryjnego działania serwera, wyrażony w %. Wiele firm zapewnia ewentualną rekompensatę, jeżeli uptime wyniesie poniżej 99%. Oznacza to, że nasza strona będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Hosting sklepów internetowych
Hosting sklepu internetowego musi być wybierany z rozwagą. Można sobie przecież wyobrazić, jak ogromną pracę wykonują serwery, które przechowują tyle zdjęć i opisów produktów, a do tego umożliwiają zamówienia. Możemy być pewni, że klient, który trafi na niedziałającą stronę sklepu, z całą pewnością znajdzie inny, a my stracimy klienta i zarobek. Dlatego tak ważny jest wybór hostingu o wysokim wskaźniku bezawaryjności i o świetnym stanie technicznym podzespołów. Zwróćmy uwagę także na limit powierzchni, jaką dostawca nam udostępnia, by nie zabrakło miejsca do wprowadzania nowych produktów. Konieczność późniejszego przeniesienia sklepu na inny serwer byłaby bardzo problematyczna i czasochłonna.
Podsumowanie
Bez hostingu niemożliwe byłoby korzystanie ze stron i sklepów internetowych. Każda strona, jaką na co dzień odwiedzamy, jest gdzieś umieszczona, ma gdzieś swój serwer, który nieustannie pracuje, przetwarzając wszystkie dane i magazynując treści, które są dodawane do strony. Im częściej aktualizowana jest strona i im więcej treści jest do niej dodawanej, tym większej przestrzeni potrzebujemy, warto zwrócić na to uwagę przy wyborze hostingu.