blog
user
25 082020

Szybkość ładowania strony www jest bardzo istotna zarówno z punktu widzenia odbioru przez użytkownika jak i dla robotów indeksujących. Jedną z metod przyspieszenia strony www jest zastosowanie CDN (Content Delivery Network) dla elementów statycznych. Elementy statyczne strony www to pliki które dostarczane są przez serwer w postaci takiej w jakiej znajdują się na serwerze. Do takich plików zaliczamy między innymi:

  • grafiki, pliki jpg, png, gif
  • arkusze stylów, pliki css
  • skrypty javascript, pliki js
  • czcionki, pliki ttf, woff, woff2


Kiedy uruchamiamy stronę www serwer oprócz stron wygenerowanych przez skrypty php zwraca także elementy statyczne. Z punktu widzenia sieci odległość fizyczna naszego komputera od serwera na którym znajduje się strona www ma znaczenie. Dlatego też dobrze jest aby strona www została pobrana z najbliższego serwera. W przypadku skryptów php nie ma możliwości aby dane były pobierane z najbliższego serwera ale w przypadku elementów statycznych już jest. 


Poniżej został zobrazowany przykład jak działa komunikacja komputerów z serwerem bez użycia CDN.

Poniższy schemat pokazuje jak działa komunikacja komputerów z serwerem w przypadku użycia cdn.


Aby elementy statyczne strony były dostarczane przez najbliższy serwer należy dla nich skonfigurować serwer cdn. Konfigurację taką można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich skorzystanie z dostępnych serwerów CDN. Biblioteki użyte na stronie www zamiast z naszego serwera możemy pobierać z serwera CDN. Własne style oraz grafiki strony lub produktów muszą być dostarczane przez "własny serwer cdn" w tym celu należy skorzystać z komercyjnych usług firm udostępniających serwery CDN.


Nie wiesz jak przyspieszyć swoją stronę www? Skontaktuj się z nami. Możemy zoptymalizować i przyspieszyć stronę www zarówno działającą w oparciu o Wordpress jak i Prestashop.


Użyte grafiki: źródło 1

Nasze newsy

Śledź nasze aktualności.

blog
user
29 042022

Strona www dla fundacji.

Strona www dla koszalińskiej fundacji.

blog
user
18 022022

Strona www dla kwiaciarni

Nowa strona www dla kwiaciarni.

blog
user
16 122021

Wtyczka optymalizacji sklepu internetowego

W naszym sklepie dostępna jest nowa wtyczka przyspieszająca działanie sklepu internetowego prestashop.

logo

Masz pytania? Skontaktuj się