blog
user
13 122018

WordPress to bardzo popularne oprogramowanie, dzięki któremu można stworzyć piękną witrynę, bloga czy wybraną aplikację. Jest to powszechnie znany program, z którego można korzystać bezpłatnie. Korzystając z tego oprogramowania można tworzyć dowolne, niezwykle projekty graficzne. Obecnie na oprogramowaniu tym pracuje ponad trzydzieści procent sieci w internecie, począwszy od blogów hobbystycznych, aż po największe portale informacyjne.

Na początku grudnia tego roku została opublikowana najnowsza wersja programu Wordpress 5. Wydanie to zawiera wiele istotnych zmian związanych z edytorem treści. Nowy edytor o nazwie Gutenberg, jest znaczącym krokiem w zakresie funkcjonalności tego systemu. Umożliwia on praktyczną oraz bardzo wygodną edycję zawartości strony www oraz aranżację jej wyglądu.

Nowe oprogramowanie umożliwia robienie wpisów na każdym blogu metodą przeciągnij i upuść, czego od dawna brakowało w starszych wersjach. Zmiana ta niesie dla użytkowników tego systemu praktyczne korzyści, niemniej w początkowym okresie korzystania może stanowić duże wyzwanie dla wielu właścicieli witryn działających na bazie WordPress’a.Celem dokonanych zmian jest uproszczenie pracy wszystkich użytkowników, którzy piszą, edytują oraz projektują strony internetowe. Nowy edytor Gutenberg ma na celu zapewnienie użytkownikom lepszej prezentacji wizualnej wpisów lub publikowanej strony.
Wiele osób zastanawia się już nad instalacją najnowszej wersji WordPressa. Aktualizacja starszych wersji nie była wcale taka prosta. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku WordPressa 5, gdyż z instalacją tej najnowszej wersji nie ma większych problemów. Strona w szybki sposób przeładowuje się i szybko wgrywa nową wersję. Aktualizacja ma na celu usprawnienie wysyłania oraz pobierania danych z witryny opartej o WordPress 5.0. Wgranie nowego oprogramowania warto rozpocząć od zaktualizowania wszystkich wtyczek do ich najnowszych wersji, a dopiero na samym końcu zaktualizować WordPressa do wersji 5.0.

 

Twórcy nowego oprogramowania zapewniają, że o wiele łatwiejsze będzie tworzenie czystych motywów. Ma być to nieskomplikowane, dzięki blokom dostępnym w Gutenbergu. Teoretycznie do tworzenia nowych motywów użytkownicy nie będą potrzebować jakiegoś podstawowego szablonu. Nowym motywem standardowym będzie – Twenty Nineteen, którego cechuje minimalizm oraz przejrzystość.

Największą zmianą jest jednak edytor Gutenberg. Otóż do tej pory użytkownicy mieli do czynienia tylko z jednym oknem edycji, natomiast wszelkie dodatkowe pola oraz edytory mogli wdrożyć, wyłącznie wykorzystując do tego celu zewnętrzne wtyczki. Wykorzystywano więc takie rozwiązania jak: ACF do customowych pól, czy bardziej rozbudowane buildery jak Visual Composer. Pojawienie się Gutenberga, jako wbudowanego edytora wizualnego WordPressa 5 może przyczynić się do zepchnięcia na boczny tor dotychczasowych wtyczek.

Tworząc stronę w Gutenbergu, otwiera się nam większe pole edycji, które obejmuje większą część ekranu i daje sporo możliwości rozmieszczenia poszczególnych elementów strony. Na samej górze, zamiast pasków z informacjami z najróżniejszych wtyczek pojawia się panel sterowania nowym edytorem. Można tam między innymi znaleźć ikonki takie jak: cofnij, dalej czy ikonkę nawigacji. Wraz z Gutenbergiem użytkownicy otrzymali nowe opcje dodawania materiałów graficznych do swojej strony. Bloczki z mediami można dowolnie modyfikować oraz przemieszczać. Użytkownicy, którzy wypróbowali już nowego edytora uważają, że działa on bardzo szybko, przejrzyście oraz sprawnie.

Nasze newsy

Śledź nasze aktualności.

blog
user
03 042020

Aktualizacja certyfikatu ssl

W dniu dzisiejszym została wykonana aktualizacja certyfikatu ssl domeny e-uslugi.com

blog
user
09 112019

Błąd wyszukiwarki sklepu internetowego Prestashop

Sklep internetowy Prestashop w wersji posiada istotny błąd działania wyszukiwarki.

blog
user
22 102019

5. wersja strony www

Dziś opublikowaliśmy piątą wersję strony www.

logo

Masz pytania? Skontaktuj się