blog
user
05 052019

Przed realizcją zlecenia stajemy przed wyborem na jakim systemie CMS wykonać stronę www. CMS jest to system pozwalający na samodzielne zarządzanie treścią przez klienta. Główne obszary modyfikacji to statyczne strony takie jak "o firmie", "oferta" czy "aktualności". Aktualnie w naszym warsztacie pod uwagę brane są dwa systemy CMS: Wordpress oraz October CMS. Każdy z tych systemów ma swoje wady oraz zalety, które zostaną omówione poniżej.

Wordpress - zalety

Wordpress jest bardzo popularnym systemem w użytkowaniu - jest prosty i inticyjny. Instalacja nie powoduje żadnych problemów. System Wordpress posiada ogromną bazę wtyczek, dzięki czemu osoba nie znając się na programowaniu, może samodzielnie dostosować system do swoich potrzeb. Dla systemu Wordpress jest też dostępna bogata baza szablonów, które można dostosować do swoich potrzeb. Do Wordpressa dostępne są szablony zarówno płatne jak i bezpłatne.

Wordpress - wady

Popularność Wordpressa jest też jego przekleństwem. Za każdym razem jak zostaje wykryta poważna dziura w zabezpieczeniach sytemu lub wtyczek zostaje przeprowadzany zmasowany atak na strony wykonane w Wordpressie. Właściciel witryny musi dbać o aktualizację systemu oraz wtyczek. Ponadto trzeba uważać z dobieraniem wtyczek do strony. Te mniej popularne mogą nie być aktualizowane na bieżąco lub autorzy mogą zupełnie porzucić projekty. Strona postawiona na Wordpressie musi też zostać zabezpieczona przed atakami typu bruteforce.

October CMS - zalety

October CMS jest nazywany systemem zarządzania treścią dla programistów, oparty jest o framework Laravel. System ten jest szczególnie przydatny w projektach bardziej rozbudowanych. Logika systemu pozwala na samodzielne programowanie wtyczek w łatwy i przejrzysty sposób. Dzięki możliwości samodzielnego zaprogramowania wtyczek, ostateczny system może zostać idealnie skrojony pod potrzeby klienta.

October CMS - wady

Co prawda instalacja October CMS nie dostarcza większych problemów jednak jego konfiguracja już tak. W wersji podstawowej October CMS w przeciwieństwie do Wordpressa nie jest wyposażony np. w moduł zadządzania aktualnościami. Istalacja modułu bloga wymaga już pewnego obycia z systemami CMS. Ilość dostępnych wtyczek oraz szablonów jest nieporównywalnie mniejsza od zasobów jakie dostarcza Wordpress. Niemniej jednak adaptacja szablonu HTML dla October CMS jest dużo prostsza niż dla Wordpressa.

Nasze newsy

Śledź nasze aktualności.

blog
user
12 102021

Większe bezpieczeństwo strony www

Strona www oparta na October CMS jest bezpieczną aplikacją jednak są możliwości do zwiększenia bezpieczeństwa witryny.

blog
user
25 092021

Modernizacja biopet.eu

Zmodernizowaliśmy stronę www.biopet.eu

blog
user
22 072021

Problem z hotspotem na Iphone 12

Tym razem wpis poświęcony będzie problemowi sprzętowemu, który od czasu do czasu trzeba rozwiązać.

logo

Masz pytania? Skontaktuj się