blog
user
20 022021

W procesie tworzenia nowego sklepu internetowego ważnym elementem jest wybór i instalacja szablonu nadającemu nowemu sklepowi indywidualny charakter.  Co prawda Prestashop ma domyślny szablon jednak jest on bardzo ubogi i nie ma zbyt wielu możliwości konfiguracyjnych. W porównaniu do Wordpress instalacja szablonu do sklepu internetowego Prestashop potrafi sprawić na prawdę duże problemy. Poniżej znajduje się kilka z nich. Warto zaznaczyć, że na stronach naszych klientów wykorzystywane są wyłącznie płatne szablony Prestashop oraz Wordpress. Takie szablony są bardziej rozbudowane, mają więcej możliwości konfiguracyjny a co najważniejsze sprzedawane są razem z bezpłatnym wsparciem technicznym.

Błąd podczas instalacji szablonu

Po załadowaniu paczki na serwer i próbie przeprowadzenia instalacji pojawia się bliżej nieokreślony błąd. Problem oczywiście jest do rozwiązania ale wymaga kontaktu z autorem szablonu. Lepiej samemu nie szukać rozwiązania. Spędzone godziny na szukaniu komunikatu błędu zwykle prowadzą do niczego. Autor szablonu oczekuje zwykle dostępu do panelu sklepu oraz ftp. Problem zostaje rozwiązany ale prace wstrzymują się zwykle na kilka dni.

Brak polskich tłumaczeń szablonu

O ile rdzeń szablonu korzysta z tłumaczeń samego silnika sklepu to już moduły, dołączone do szablonu czasami go nie mają. Z pomocą przychodzi nam narzędzie do tłumaczeń modułów oraz szablonów dostarczone przez prestashop. W skrajnych przypadkach zdarza się jednak, że moduł nie ma przetłumaczonego elementu i trzeba przetłumaczyć widok szablonu korzystając z ftp oraz edytora tekstu.

Błędy szablonu

Nawet jeżeli szablon zainstaluje się poprawnie trzeba przetestować wszystkie funkcjonalności które dostarcza. Zdarza się, że niektóre elementy szablonu nie działają albo po prostu nie zostały dokończone. W tym przypadku też lepiej nie szukać rozwiązania samemu. Z pomocą na pewno przyjdzie wsparcie ale realizacja ponownie opóźni się o kilka dni. Warto zaznaczyć, że kontakt z autorem może odbywać się na kilka sposobów. Pierwszy bardziej czytelny to system zgłoszeń problemów drugi to bezpośredni kontakt e-mail.

Nie wszystkie elementy szablonu są konfigurowalne

Płatne szablony dają naprawdę spore możliwości konfiguracji. Jest ona tak rozbudowana, że osoba nieobeznana ze strukturą konfiguracyjną sklepu internetowego nie poradzi sobie z ustawieniem indywidualnych cech sklepu. Niestety zdarzają się elementy, których nie można poprawić poprzez przeklikanie formularza lub edycję pola tekstowego. W tej sytuacji wymagana jest znajomość CSS lub Javascript. O ile przeciętny użytkownik internetu może przebrnąć przez problemy przytoczone powyżej to potrzeba edycji CSS lub Javascript jest problemem nie do przejścia i wymaga interwencji webmastera.


Powyższe problemy często pojawiające się podczas instalacji szablonu prestashop wpływają na cenę uruchomienia sklepu internetowego. Wymagają też od osoby chcącej uruchomić nowy szablon sklepu większej znajomości z zakresu obsługi stron intenetowych.
Nasze newsy

Śledź nasze aktualności.

blog
user
13 072023

Iteracja dużej ilości danych w Laravel Eloquent

Jak poprawnie iterować dużą ilość danych w Laravel Eloquent

blog
user
29 032023

Wtyczka do Octobercms blokująca ip

Nowa wtyczka do Octobercms zwiększająca bezpieczeństwo stron www.

blog
user
28 012023

Adaptacja fullcalendar w Octobercms

Przykład adaptacji fullcalendar w panelu Octobercms.

logo

Masz pytania? Skontaktuj się